Kategória: Projekty

Akadémia udržateľného potravinového systému cover

Akadémia udržateľného potravinového systému

Bez jedla nie je život

Potravinový systém je otázkou nášho každodenného prežitia. Týka sa preto nás všetkých. Rozumieme však tejto téme dostatočne? S potravinovým reťazcom vás chceme zoznámiť nielen teoreticky, ale aj prakticky: budeme pracovať s pôdou. Pozrieme sa na farmu. Vypočujeme si prednášky. Budeme diskutovať. Ochutnáme prax. Potrebujeme, aby ľudia pochopili dôležitosť tejto témy. Potrebujeme vás.

O čom to bude?

Je pre nás dôležité prepojiť teóriu s praxou. 2 – dňová akadémia preto ponúka odborné a praktické informácie o potravinovom systéme, jeho prepojení s klimatickou zmenou a smerovanie EÚ a štátu v tejto oblasti. 

Program sme zostavili aj na základe viditeľného záujmu a nedostatku informácií v téme agro, ktoré sme identifikovali na úspešnom minuloročnom workshope v rámci projektu Zelené dilemy. Dozviete sa:

  • o klimatickej zmene, potravinovom systéme a ich prepojení
  • kam smeruje EÚ a Slovensko
  • aké riešenia máme k dispozícii
  • ako znižovať emisie na úrovni jednotlivých častí reťazca (výrobca, dopravca, spracovateľ, retail, gastro, spotrebiteľ)
  • v ktorých častiach (a pri ktorých procesoch) vznikajú skleníkové plyny, ako sa dajú merať
  • a mnoho ďalšieho

Čaká vás jeden deň teórie a druhý deň praxe. Dôležitou súčasťou je návšteva agrofarmy, kde si prakticky ukážeme všetko, čo sme si povedali v prvý deň.

Pre koho to bude?

Vybrali sme pre vás témy zamerané na znižovanie emisií na úrovni celého potravinového reťazca a na porozumenie tomu, kde a ako vznikajú skleníkové plyny. Vítaní sú preto zástupcovia tretieho sektora, médiá a ostatné časti potravinového systému, ktoré majú kontakt so spotrebiteľom.

Nebojte sa však prísť aj vtedy, ak o potravinovom systéme už poznatky máte! Veríme, že vám ich pomôžeme prehĺbiť a že využijete príležitosť zoznámiť sa so zaujímavými ľuďmi.

Kedy to bude?

Podujatie trvá 2 dni:

17.5.2023 – Nová Cvernovka (Bratislava) a 18. 5.2023 – Farma Agromačaj (Kráľová pri Senci)

Podujatie je bezplatné. Viac informácií dostanete po prihlásení. POZOR! Registrácia je otvorená len do 30.4. 12:00.

A prečo vlastne?

Potravinový systém prispieva k emisiám skleníkových plynov spôsobených ľudskou činnosťou do veľmi veľkej miery – podľa aktuálnych výpočtov je to niečo medzi 1/3 a 1/4 všetkých týchto emisií.

Patrí preto medzi sektory s mimoriadnym potenciálom na prechod na cirkulárnu ekonomiku. Na Slovensku sa na riadenie zdrojov, manažment surovín a nakladanie s pôdou viaže až 70% skleníkových emisií.

VÝROBA → SPRACOVANIE → TRANSPORT → PRÍPRAVA → ODPAD

Všetky aktivity súvisiace s potravinovým systémom sú jedným z najväčších zdrojov nami produkovaných skleníkových plynov. Preto je dôležité, aby sme sa tejto témy venovali a hľadali riešenia pre udržateľný potravinový systém.

Akadémiu udržateľného potravinového systému realizuje Inštitút cirkulárnej ekonomiky. Projekt financuje Nadačný fond METRO v Nadácii Pontis.

Zelená cirkulárna akadémia logo

Zelená cirkulárna akadémia 2023

Naše prežitie vyžaduje viac ako inteligenciu. Vyžaduje múdrosť.
David Attenborough
Zelená cirkulárna akadémia pod záštitou prezidentky SR

REGISTRÁCIA UKONČENÁ


Náš súčasný spôsob života, ktorý žijeme je pre ľudstvo neudržateľný. Uvedomuje si to čoraz viac ľudí a rastie záujem o vzdelávanie sa v ,,zelených” témach. 

Dôležité je prepojiť odborníkov, firmy, verejnosť a štát tak, aby sme spoločne budovali cirkulárnu ekonomiku – obehové hospodárstvo, založené na efektívnom využívaní prírodných zdrojov. Cieľom je minimalizovať odpad a náklady na vstupné mate­riály i energiu.

Na Slovensku chýba systematické, štruktúrované kontinuálne vzdelávanie pre túto problematiku. Potrebujeme si odovzdávať vedomosti zo Slovenska aj zahraničia.

Aktuálny stav

Napriek pozitívnym trendom v ochrane životného prostredia po vstupe Slovenska do Európskej únie, sa predpokladá, že ak sa nezavedú nové opatrenia, spotreba materiálov sa v Slovenskej republike zvýši do roku 2050 o viac ako 50 % v porovnaní s úrovňou v roku 2017. 

Z odhadov OECD vyplýva, že až 70 % emisií skleníkových plynov v Slovenskej republike je spojených s činnosťami v oblasti riadenia zdrojov.Slovensko by sa malo hlavne zamerať na využívanie ekonomických nástrojov podporujúcich udržateľnú spotrebu a výrobu, ako aj na sektor stavebníctva a hodnotový reťazec potravín a iného bioodpadu ako prioritné oblasti s mimoriadne veľkým potenciálom pre efektívne využívanie zdrojov a obehové hospodárstvo.

Cieľom ZELENEJ CIRKULÁRNEJ AKADÉMIE 2023, je aby absolventi získané poznatky, dokázali využiť v praxi. Podieľali sa na rozvoji obehového hospodárstva v jednotlivých profesijných oblastiach. Zároveň si Slovensko vybudovalo nové odborné kapacity v oblasti cirkulárnej ekonomiky

Termín

  • Apríl 2023 – September 2023
  • 7 študijných dní, z toho 2 víkendy
  • Presné miesto a termíny zverejníme čoskoro
  • Eventy alebo tzv. moduly akadémie budú rozdelené na prednášky, aktivity, tréningy, workshopyeň bude rozdelený na prednášky, aktivity, tréningy, workshopy

Podrobnosti programu

Cieľová skupina: účastníci zo všetkých oblastí – samospráva, verejná správa, firmy, jednotlivci. Hľadáme 20 účastníkov a v prípade vyššieho záujmu si vyhradzujeme právo na výber uchádzačov.

Koho hľadáme? Hrdinov a lídrov, ktorí chcú a dokážu urobiť reálnu zmenu, prijať inovácie do svojej profesie. Môžu to byť komunálni politici, predstavitelia štátnych  organizácií, mestských podnikov a verejnej správy, zástupcovia súkromných firiem, či výrobných podnikov atď.

Organizácia: usporiadatelia FES a INCIEN zabezpečia obsahovú náplň akadémie, účasť odborníkov zo SR a zo zahraničia, priestory na výučbu, technické zabezpečenie a stravovanie  počas konania akadémie.

Prínos: získanie vedomostí a základného prehľadu v oblasti cirkulárnej ekonomiky, obehového hospodárstva, nadviazanie kontaktov, partnerstiev a spolupráce. Akadémia má za cieľ vybudovať budúcu komunitu.

Termíny kurzu: konkrétne dátumy upresníme

 

Takto prebiehal minulý ročník

1. MODUL - Apríl 2023

Ako cirkulárna ekonomika mení svet

Študenti budú mať príležitosť otvorene diskutovať o téme cirkulárna ekonomika a jej dôležitosť v kontexte pripravovaných a aj schválených stratégii na úrovne EU aj SR.

Získajú vedomosti od teoretických po praktické, v pochopení, čo to znamená byť cirkulárny. Budú mať príležitosť si vypočuť odborníkov z praxe. Hlbšie porozumieť odpadovej problematike. Nebude chýbať kreativita a zábava.

2. MODUL - Jún 2023

Klimatická zmena a jej prepojenie s cirkulárnou ekonomikou

V druhej časti akadémie sa zameriame hlavne na prepojenie témy klíma, klimatická neutralita a cirkulárna ekonomika. Budem sa venovať  uhlíkovej stope, výpočtom a konkrétnym riešeniam. Nezabudneme sa ani kreatívne hrať.

 

 

TRASH TOUR – EXKURZIE DO SVETA CIRKULÁRNEJ EKONOMIKY – september

Akadémia bude ukončená záverečnou fázou a to realizáciou Trash tour, účastníci sa zúčastnia komentovanej exkurzie do vybraných prevádzok. Lepšie je raz vidieť ako 100x počuť.

Priebeh

  • prezenčná forma
  • 2 samostatné víkendové moduly v ktorých účastníci budú mať možnosť si vypočuť odborníkov z oblastí obehového hospodárstva, odpadového hospodárstva, inovácií.
  • Súčasťou vzdelávania budú aj hravé a kreatívne workshopy ktoré podporujú prakticky danú tému.
  • 1x Trash tour – lepšie je raz vidieť ako 100x počuť. Počas tohto eventu sa vyberieme navštíviť vybrané prevádzky,ktoré sa zaujímavým spôsobom spracovávajú odpady.

Partneri

 

Garant projektu: Martin Hojsík- poslanec európskeho parlamentu

Odborní garanti: Petra Csefalvayová – zakladateľka Inštitútu cirkulárnej ekonomiky 

Kontakty: 

Friedrich Ebert Stiftung: Zuzana Homer, zuzana.homer@fes.sk 

INCIEN: Petra Csefalvayová, csefalvayova@incien.sk

Inovatívne metódy cirkulárnej ekonomiky vo verejnom obstarávaní a súkromných zákazkách

Cieľom projektu je vytvoriť a pilotne otestovať metodiky cirkulárneho verejného obstarávania a nákupov podľa cirkulárnych kritérií. V rámci projektu budú spracované nasledujúce intelektuálne výstupy:

  1. Metodika pre účastníkov kurzu cirkulárneho verejného obstarávania a súkromných zákaziek s aplikáciou cirkulárnych kritérií
  2. Metodika pre lektorov kurzu cirkulárneho verejného obstarávania a súkromných zákaziek s aplikáciou cirkulárnych kritérií

Cirkulárna ekonomika je efektívny spôsob, ako môžeme znížiť množstvo rôznych druhov odpadu, ako znovu využiť už použitý materiál, ako obmedziť plytvanie surovinami a zaistiť tak udržateľný rozvoj pre ďalšie generácie. A práve verejné obstarávanie je ideálnou oblasťou, kde bude mať aplikácia zásad cirkulárnej ekonomiky značný pozitívny vplyv.

Projektové konzorcium sa skladá z 3 partnerských organizácií (BIC Brno, INCIEN SK, BIOAZUL) z 3 rôznych európskych krajín (Česko, Slovensko a Španielsko). Všetky partnerské organizácie dlhodobo pôsobia v oblasti cirkulárnej ekonomiky a vo svojich krajinách zaujímajú vedúce postavenie v tejto oblasti.

Tento inovatívny projekt realizuje nasledujúce aktivity:

  1. Vytvorenie dvoch profesijných metodík zameraných na cirkulárne verejné obstarávanie a nákupy s aplikáciou cirkulárnych kritérií. Tieto metodiky vytvoria medzinárodný tím zložený zo špecialistov na túto tému. Výstupy budú následne overené externými odborníkmi z praxe.
  2. V priebehu projektu budú usporiadané tri medzinárodné projektové stretnutia.
  3. Budú usporiadané tri odborné akcie, ktoré budú slúžiť ako platforma pre validáciu spracovaných výstupov. Každý z partnerov usporiada vo svojej krajine jedno takéto stretnutie.

Viac o projekte nájdete tu:

https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/projects/eplus-project-details/#project/2020-1-CZ01-KA202-078442

Zelelá cirkulárna akadémia logo

Zelená cirkulárna akadémia 2021/2022

Naše prežitie vyžaduje viac ako inteligenciu. Vyžaduje múdrosť.

David Attenborough

 Náš súčasný spôsob života, ktorý žijeme je pre ľudstvo neudržateľný. Uvedomuje si to čoraz viac ľudí a rastie záujem o vzdelávanie sa v ,,zelených” témach.  

Dôležité je prepojiť odborníkov, firmy, verejnosť a štát tak, aby sme spoločne budovali cirkulárnu ekonomiku – obehové hospodárstvo, založené na efektívnom využívaní prírodných zdrojov. Cieľom je minimalizovať odpad a náklady na vstupné mate­riály i energiu.

Na Slovensku chýba systematické, štruktúrované  kontinuálne vzdelávanie pre túto problematiku. Potrebujeme si odovzdávať vedomosti zo Slovenska aj zahraničia. 

Aktuálny stav: 

Na jednej strane obyvatelia SR tvoria podpriemerné množstvo odpadov (434 kg na obyvateľa, kým priemer EÚ je 450  kg na obyvateľa), na druhej strane patríme medzi krajiny s najnižšou mierou recyklácie odpadov. Priemer EÚ  je v súčasnosti 45 %, kým na Slovensku je to iba 40,3 %. Na skládkach bez predchádzajúcej úpravy končí 50,6 % komunálnych odpadov. Iba 9 % odpadov je energeticky zhodnotených. 

Ako členská krajina EÚ musíme splniť ciele v oblasti triedenia a recyklácie komunálnych odpadov:

  • do roku 2020 budeme triediť a recyklovať 50 % komunálnych odpadov, 

  • do roku 2035 budeme triediť a recyklovať 65 % komunálnych odpadov, 

  • v roku 2035 bude skládkovaných iba 10 % komunálnych odpadov. 

Dôležitú úlohu v oblasti odpadového hospodárstva zohrávajú samosprávy, ktoré dokážu ovplyvniť naše výsledky v oblasti komunálnych odpadov. 

Oblasť priemyselných odpadov v Slovenskej republiky v porovnaní s oblasťou komunálnym odpadom vykazuje priaznivejšie výsledky. 

Samosprávy musia vnímať odpadové hospodárstvo ako jednu zo svojich kľúčových a strategických oblastí, nielen z dôvodu prechodu na obehové hospodárstvo, ale aj pre rozvoj jednotlivých regiónov. 

Cieľom ZELENEJ CIRKULÁRNEJ AKADÉMIE je, aby absolventi získali prehľad o cirkulárnej ekonomike a vedeli poznatky využiť v praxi vo svojej profesii.

Termín:

·         október 2021 – marec 2022 ( rok 2021 – 1.10.2021, 29.10.2021, 24.11.2021)

·         6 pracovných dní – 1x mesačne v piatok

·         deň bude rozdelený na prednášky, aktivity, tréningy, workshopy 

Cieľová skupina: účastníci zo všetkých oblastí – samospráva, verejná správa, firmy, jednotlivci. Hľadáme 25 účastníkov a v prípade vyššieho záujmu si vyhradzujeme právo na výber uchádzačov. Koho hľadáme? Hrdinov a lídrov, ktorí chcú a dokážu urobiť reálnu zmenu, prijať inovácie do svojej profesie.

Môžu to byť komunálni politici, predstavitelia štátnych  organizácií, mestských podnikov a verejnej správy, zástupcovia súkromných firiem, či výrobných podnikov atď.

Organizácia: usporiadatelia FES a INCIEN zabezpečia obsahovú náplň akadémie, účasť odborníkov zo SR a zo zahraničia, priestory na výučbu, technické zabezpečenie a stravovanie  počas konania akadémie. Účastníci si zabezpečujú a hradia ubytovanie, dopravu a ostatné výdavky. Neprítomnosť účastníka na 2 a viac stretnutiach znamená ukončenie pôsobenia v akadémií a miesto ponúkneme náhradníkovi.

Prínos: získanie vedomostí a základného prehľadu v oblasti cirkulárnej ekonomiky, obehového hospodárstva, nadviazanie kontaktov, partnerstiev a spolupráce. Akadémia má za cieľ vybudovať budúcu komunitu.

Témy kurzu: budú vopred určené a doplnené o aktuálne spoločenské témy. Každý blok bude mať cca 3 rečníkov. Súčasťou budú aj praktické úlohy a workshopy.

Priebeh: počas každého zo šiestich cyklov sa zvolené témy budú prednášať v 2,5-3 hodinových  blokoch. Odborníci poskytnú komplexné informácie prepojené na prax s priestorom na diskusiu. Účastníci sa môžu zapojiť do tréningových aktivít. V prípade účasti zahraničného hosťa, bude zabezpečené tlmočenie. 

Partneri a organizátori projektu:

·         Inštitút cirkulárnej ekonomiky INCIEN

·         Friedrich Ebert Stiftung FES   

Garant projektu: Martin Hojsík- poslanec európskeho parlamentu

Odborní garanti: Petra Csefalvayová- zakladateľka Inštitútu cirkulárnej ekonomiky 

Kontakty: 

Friedrich Ebert Stiftung: Zuzana Homer, zuzana.homer@fes.sk 

INCIEN: Petra Csefalvayová, csefalvayova@incien.sk

Miesto: 

Bratislava

 

Základné moduly:

Všetky moduly sú rozdelené na prezentačnú časť a workshopovú časť, kde sa aktívne zúčastníte práce s informáciami, ktoré získate.

1. ÚVOD DO CIRKULÁRNEJ EKONOMIKY 

2. LEGISLATÍVA A STRATEGICKÉ SMEROVANIE  

3. MODELY CIRKULÁRNEJ EKONOMIKY – UZATVÁRANIE MATERIÁLOVÝCH    TOKOV  – na úrovni samospráv a podnikov  

4. SMEROM K UHLÍKOVEJ NEUTRALITE 

5. NÁSTROJE CIRKULÁRNEJ EKONOMIKY 

6. EXKURZIE DO SVETA CIRKULÁRNEJ EKONOMIKY

TS – Podniky na Slovensku môžu podnikať udržateľnejšie

 

Tlačová správa

projektu „Cezhraničné budovanie kapacít pre rozvoj cirkulárnych regiónov – CircularRegions

 

Podniky na Slovensku môžu podnikať udržateľnejšie

Bratislava, 9. apríl 2021 – V EÚ silnie požiadavka, aby firmy prešli na zelené podnikanie, tvorili menej odpadu, lepšie využívali zdroje a celkovo znížili negatívny dosah na životné prostredie a klímu. Snahou je prejsť na cirkulárnu, obehovú ekonomiku, ktorá využíva obnoviteľné a iné nízkouhlíkové zdroje energie, v popredí je prenájom a zdieľanie, podpora lokálneho obchodu a ekoinovácie.

 

Prechod firiem na cirkulárnu a zelenú ekonomiku je nevyhnutný. Podniky v prihraničných krajoch Slovenska a Maďarska sa k cirkulárnej ekonomike dostanú už čoskoro vďaka projektu CircularRegions. Pomoc je určená pre firmy z Bratislavského, Trnavského, Nitrianskeho, Banskobystrického a Košického kraja.

 

Petra Csefalvayová – Inštitút cirkulárnej ekonomiky, o.z.: “Firmy a podnikatelia zvyčajne nevedia, ako zmeniť svoje podnikanie, aby zodpovedalo environmentálnym nárokom doby. V rámci projektu CircularRegions pomáhame podnikom zistiť, čo majú zmeniť, ako efektívne využívať vstupné suroviny a tvoriť menej odpadu. Vďaka opatreniam môžu podnikať efektívnejšie, stabilnejšie a mnohokrát prichádza aj úspora financií.”

 

Európske výrobné podniky vynakladajú v priemere až 40%  nákladov na nákup surovín. Vďaka prechodu na cirkulárnu ekonomiku a lepšiemu využívaniu zdrojov je možné dosiahnuť značné úspory. Aby sa cirkulárna ekonomika stala bežnou praxou v každom podniku, chceme podnikateľom ukázať praktické príklady ako na to.

 

Petra Csefalvayová – Inštitút cirkulárnej ekonomiky, o.z.: “Znížiť tvorbu odpadu sme pomohli už viacerým firmám. Množstvo odpadov kleslo aj vďaka novým inovatívnym riešeniam a novým dodávateľom. Podniky tiež zvýšili podiel recyklovaného a triedeného odpadu a niektoré začali aj kompostovať bioodpad. Na skládke tak skončilo menej odpadu, čím klesli aj náklady na jeho likvidáciu.”

 

Hlavnou aktivitou projektu CircularRegions je analýza problémov a potrieb podnikov a vypracovanie postupov, ktoré uľahčia ich prechod na cirkulárnu ekonomiku. Počas projektu vyškolíme takzvaných trénerov, ktorí firmám pomôžu nájsť riešenia a odporúčania pri prechode na cirkulárnu ekonomiku. V projekte riešime podobné problémy na oboch stranách hranice. Posilníme tak výmenu informácií a spoluprácu v prihraničných slovensko-maďarských krajoch.

 

Petra Csefalvayová – Inštitút cirkulárnej ekonomiky, o.z.: „Projekt prináša viacero dôležitých benefitov. Podporíme zavádzanie inovatívnych riešení, redukciu odpadu a najmä prevenciu jeho vzniku. Vyškolíme a zvýšime počet a dostupnosť expertov na cirkulárnu ekonomiku, pretože ich je na Slovensku aj v Maďarsku nedostatok. V neposlednom rade projekt posilnení slovensko-maďarské vzťahy.”

 

Do projektu sa môžu zapojiť podniky pôsobiace v prihraničných krajoch s Maďarskom. Ide o firmy z oblasti potravinárstva, stavebníctva, plastov a turizmu. Úlohou Inštitútu cirkulárnej ekonomiky (INCIEN) je okrem iného zanalyzovať problémy a potreby firiem aktívnych v sektore potravinárstva, obalov a stavebníctva formou dotazníkov, interview a okrúhlych stolov a následne im pomôcť s prechodom na cirkulárne fungovanie.

 

 

Projekt CircularRegions

Projekt vznikol ako reakcia na potrebu zvýšiť konkurencieschopnosť prihraničných krajov Slovenska a Maďarska aplikovaním princípov cirkulárnej ekonomiky naprieč trhovými sektormi, ktoré majú najväčší dosah na kvalitu života a štruktúru HDP dotknutých oblastí. Cieľom projektu CircularRegions je tiež vytvoriť spoluprácu medzi organizáciami, ktoré sú členmi platforiem cirkulárnej ekonomiky, Hungarian Circular Economy Platform v Maďarsku a Circular Slovakia na Slovensku. Takýmto spôsobom chceme podporiť a motivovať najmä malé a stredné podniky (MSP) v prechode na cirkulárnu ekonomiku. Partnermi projektu sú Slovak Business Agency, Inštitút cirkulárnej ekonomiky, Business Council for Sustainable Development in Hungary a IFKA Közhasznú Nonprofit Kft. Projekt je realizovaný v rámci programu Interreg Slovenská republika – Maďarsko, spolufinancovaný z prostriedkov Európskej únie z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Výška podpory z tohto fondu pre Inštitút cirkulárnej ekonomiky predstavuje 34 967,81 eur. Trvanie projektu je od decembra 2020 do marca 2022.

 

Cirkulárne mapy

Potrebujete vedieť kde nájdete bezobalové obchody, komunitné kompostoviská, požičovne, opravovne, krajčírstva, miesta, kde môžete odovzdať použité zubné kefky? Pozrite si cirkulárne mapy slovenských miest.

Audiovizuálny fond

Audiovizuálny priemysel nesie so sebou rovnako značnú negatívnu ekologickú stopu rovnako ako iné druhy priemyslu, ľudskej aktivity. Významná je tvorba odpadov ako aj využívanie energetických zdrojov.

Slovenská filmová agentúra ako organizačná súčasť Audiovizuálneho fondu v spolupráci s Inštitútom cirkulárnej ekonomiky pripravili  výzvu, ktorá reaguje na potrebu vytvoriť platformu pre informovanie, vzdelávanie a podporu slovenských profesionálov pri hľadaní trvalo udržateľných riešení v produkcii audiovizuálnych diel.

Cieľom spolupráce je posilniť tak jeho zodpovednosť v oblasti ochrany životného prostredia.

Výstupom spolupráce je aj  ZELENÝ MANUÁL –  vytvorený za účelom pomôcť a podporiť nezávislých producentov a ich produkčné tímy v snahe o zníženie negatívnych vplyvov na životné prostredie v rámci ich audiovizuálnej tvorby. Manuál obsahuje súbor odporúčaní zameraných na základné oblasti vo filmovej produkcii.

Partnerom projektu je Audiovizuálny fond.

Cirkulárny pohár

Jednorázové plasty tvoria nezanedbateľnú časť odpadu, ktorá končí na skládkach a aj vo voľnej prírode. Oba prípady sú environmentálnym problémom súčasnosti.

Cieľom projektu CIRKULÁRNY POHÁR je vytvorenie “closed loop” systému pohárov, ktoré sú opakovane použiteľné a biologicky rozložiteľné.

Pohár NUATAN CUP je vyrobený z materiálu, Nonoilen, ktorý je výsledkom dlhodobej spolupráce Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave a komerčnej spoločnosti PANARA s.r.o. 

Nonoilen (Non oil – bez ropy).  Ide o  bioplast, ktorý je unikátny tým, že je vyrobený z obnoviteľných materiálov a 100 % biodegradovateľný.

Poháre sú schopné biologického rozkladu formou kompostovania do dvoch mesiacov bez zvyškových mikroplastov. Jeho výnimočnosť spočíva v možnosti opakovaného využívania a  v jeho odolnosti voči vysokej teplote – až 100 stupňov Celzia. Preto sú poháre vyrobené vhodné aj na horúce nápoje a umývanie v umývačkách riadu.

Ako je projekt realizovaný?

  • Nechali sme vyrobiť jedinečných 1000 ks opakovane použiteľných pohárov s z materiálu Nonoilen, ktoré bude INCIEN poskytovať malým a stredným podujatiam na používanie počas ich priebehu
  • Vytvorili sme manuál pre podujatia, ktorým INCIEN bude poskytovať poháre 
  • Súčasťou projektu je zber dát o efektívnosti daného systému a materiálu. Informácie a dáta budú ďalej poskytované spoločnosti Panara, ako výrobcovi ako aj STU, Oddeleniu plastov, kaučuku a vlákien  na ÚPSP FCHPT

V prípade záujmu píšte na hagovska@incien.sk a prejdeme si spolu všetky potrebné detaily.

Projekt vznikol za podpory Nadačného fondu TESCO.

Nadacny-fond-Tesco-INCIEN