Zelená cirkulárna akadémia 2021/2022

Zelelá cirkulárna akadémia logo

Naše prežitie vyžaduje viac ako inteligenciu. Vyžaduje múdrosť.

David Attenborough

 Náš súčasný spôsob života, ktorý žijeme je pre ľudstvo neudržateľný. Uvedomuje si to čoraz viac ľudí a rastie záujem o vzdelávanie sa v ,,zelených” témach.  

Dôležité je prepojiť odborníkov, firmy, verejnosť a štát tak, aby sme spoločne budovali cirkulárnu ekonomiku – obehové hospodárstvo, založené na efektívnom využívaní prírodných zdrojov. Cieľom je minimalizovať odpad a náklady na vstupné mate­riály i energiu.

Na Slovensku chýba systematické, štruktúrované  kontinuálne vzdelávanie pre túto problematiku. Potrebujeme si odovzdávať vedomosti zo Slovenska aj zahraničia. 

Aktuálny stav: 

Na jednej strane obyvatelia SR tvoria podpriemerné množstvo odpadov (434 kg na obyvateľa, kým priemer EÚ je 450  kg na obyvateľa), na druhej strane patríme medzi krajiny s najnižšou mierou recyklácie odpadov. Priemer EÚ  je v súčasnosti 45 %, kým na Slovensku je to iba 40,3 %. Na skládkach bez predchádzajúcej úpravy končí 50,6 % komunálnych odpadov. Iba 9 % odpadov je energeticky zhodnotených. 

Ako členská krajina EÚ musíme splniť ciele v oblasti triedenia a recyklácie komunálnych odpadov:

  • do roku 2020 budeme triediť a recyklovať 50 % komunálnych odpadov, 

  • do roku 2035 budeme triediť a recyklovať 65 % komunálnych odpadov, 

  • v roku 2035 bude skládkovaných iba 10 % komunálnych odpadov. 

Dôležitú úlohu v oblasti odpadového hospodárstva zohrávajú samosprávy, ktoré dokážu ovplyvniť naše výsledky v oblasti komunálnych odpadov. 

Oblasť priemyselných odpadov v Slovenskej republiky v porovnaní s oblasťou komunálnym odpadom vykazuje priaznivejšie výsledky. 

Samosprávy musia vnímať odpadové hospodárstvo ako jednu zo svojich kľúčových a strategických oblastí, nielen z dôvodu prechodu na obehové hospodárstvo, ale aj pre rozvoj jednotlivých regiónov. 

Cieľom ZELENEJ CIRKULÁRNEJ AKADÉMIE je, aby absolventi získali prehľad o cirkulárnej ekonomike a vedeli poznatky využiť v praxi vo svojej profesii.

Termín:

·         október 2021 – marec 2022 ( rok 2021 – 1.10.2021, 29.10.2021, 24.11.2021)

·         6 pracovných dní – 1x mesačne v piatok

·         deň bude rozdelený na prednášky, aktivity, tréningy, workshopy 

Cieľová skupina: účastníci zo všetkých oblastí – samospráva, verejná správa, firmy, jednotlivci. Hľadáme 25 účastníkov a v prípade vyššieho záujmu si vyhradzujeme právo na výber uchádzačov. Koho hľadáme? Hrdinov a lídrov, ktorí chcú a dokážu urobiť reálnu zmenu, prijať inovácie do svojej profesie.

Môžu to byť komunálni politici, predstavitelia štátnych  organizácií, mestských podnikov a verejnej správy, zástupcovia súkromných firiem, či výrobných podnikov atď.

Organizácia: usporiadatelia FES a INCIEN zabezpečia obsahovú náplň akadémie, účasť odborníkov zo SR a zo zahraničia, priestory na výučbu, technické zabezpečenie a stravovanie  počas konania akadémie. Účastníci si zabezpečujú a hradia ubytovanie, dopravu a ostatné výdavky. Neprítomnosť účastníka na 2 a viac stretnutiach znamená ukončenie pôsobenia v akadémií a miesto ponúkneme náhradníkovi.

Prínos: získanie vedomostí a základného prehľadu v oblasti cirkulárnej ekonomiky, obehového hospodárstva, nadviazanie kontaktov, partnerstiev a spolupráce. Akadémia má za cieľ vybudovať budúcu komunitu.

Témy kurzu: budú vopred určené a doplnené o aktuálne spoločenské témy. Každý blok bude mať cca 3 rečníkov. Súčasťou budú aj praktické úlohy a workshopy.

Priebeh: počas každého zo šiestich cyklov sa zvolené témy budú prednášať v 2,5-3 hodinových  blokoch. Odborníci poskytnú komplexné informácie prepojené na prax s priestorom na diskusiu. Účastníci sa môžu zapojiť do tréningových aktivít. V prípade účasti zahraničného hosťa, bude zabezpečené tlmočenie. 

Partneri a organizátori projektu:

·         Inštitút cirkulárnej ekonomiky INCIEN

·         Friedrich Ebert Stiftung FES   

Garant projektu: Martin Hojsík- poslanec európskeho parlamentu

Odborní garanti: Petra Csefalvayová- zakladateľka Inštitútu cirkulárnej ekonomiky 

Kontakty: 

Friedrich Ebert Stiftung: Zuzana Homer, zuzana.homer@fes.sk 

INCIEN: Petra Csefalvayová, csefalvayova@incien.sk

Miesto: 

Bratislava

 

Základné moduly:

Všetky moduly sú rozdelené na prezentačnú časť a workshopovú časť, kde sa aktívne zúčastníte práce s informáciami, ktoré získate.

1. ÚVOD DO CIRKULÁRNEJ EKONOMIKY 

2. LEGISLATÍVA A STRATEGICKÉ SMEROVANIE  

3. MODELY CIRKULÁRNEJ EKONOMIKY – UZATVÁRANIE MATERIÁLOVÝCH    TOKOV  – na úrovni samospráv a podnikov  

4. SMEROM K UHLÍKOVEJ NEUTRALITE 

5. NÁSTROJE CIRKULÁRNEJ EKONOMIKY 

6. EXKURZIE DO SVETA CIRKULÁRNEJ EKONOMIKY