Kategória: Vzdelávanie

Akadémia udržateľného potravinového systému cover

Akadémia udržateľného potravinového systému

Bez jedla nie je život

Potravinový systém je otázkou nášho každodenného prežitia. Týka sa preto nás všetkých. Rozumieme však tejto téme dostatočne? S potravinovým reťazcom vás chceme zoznámiť nielen teoreticky, ale aj prakticky: budeme pracovať s pôdou. Pozrieme sa na farmu. Vypočujeme si prednášky. Budeme diskutovať. Ochutnáme prax. Potrebujeme, aby ľudia pochopili dôležitosť tejto témy. Potrebujeme vás.

O čom to bude?

Je pre nás dôležité prepojiť teóriu s praxou. 2 – dňová akadémia preto ponúka odborné a praktické informácie o potravinovom systéme, jeho prepojení s klimatickou zmenou a smerovanie EÚ a štátu v tejto oblasti. 

Program sme zostavili aj na základe viditeľného záujmu a nedostatku informácií v téme agro, ktoré sme identifikovali na úspešnom minuloročnom workshope v rámci projektu Zelené dilemy. Dozviete sa:

  • o klimatickej zmene, potravinovom systéme a ich prepojení
  • kam smeruje EÚ a Slovensko
  • aké riešenia máme k dispozícii
  • ako znižovať emisie na úrovni jednotlivých častí reťazca (výrobca, dopravca, spracovateľ, retail, gastro, spotrebiteľ)
  • v ktorých častiach (a pri ktorých procesoch) vznikajú skleníkové plyny, ako sa dajú merať
  • a mnoho ďalšieho

Čaká vás jeden deň teórie a druhý deň praxe. Dôležitou súčasťou je návšteva agrofarmy, kde si prakticky ukážeme všetko, čo sme si povedali v prvý deň.

Pre koho to bude?

Vybrali sme pre vás témy zamerané na znižovanie emisií na úrovni celého potravinového reťazca a na porozumenie tomu, kde a ako vznikajú skleníkové plyny. Vítaní sú preto zástupcovia tretieho sektora, médiá a ostatné časti potravinového systému, ktoré majú kontakt so spotrebiteľom.

Nebojte sa však prísť aj vtedy, ak o potravinovom systéme už poznatky máte! Veríme, že vám ich pomôžeme prehĺbiť a že využijete príležitosť zoznámiť sa so zaujímavými ľuďmi.

Kedy to bude?

Podujatie trvá 2 dni:

17.5.2023 – Nová Cvernovka (Bratislava) a 18. 5.2023 – Farma Agromačaj (Kráľová pri Senci)

Podujatie je bezplatné. Viac informácií dostanete po prihlásení. POZOR! Registrácia je otvorená len do 30.4. 12:00.

A prečo vlastne?

Potravinový systém prispieva k emisiám skleníkových plynov spôsobených ľudskou činnosťou do veľmi veľkej miery – podľa aktuálnych výpočtov je to niečo medzi 1/3 a 1/4 všetkých týchto emisií.

Patrí preto medzi sektory s mimoriadnym potenciálom na prechod na cirkulárnu ekonomiku. Na Slovensku sa na riadenie zdrojov, manažment surovín a nakladanie s pôdou viaže až 70% skleníkových emisií.

VÝROBA → SPRACOVANIE → TRANSPORT → PRÍPRAVA → ODPAD

Všetky aktivity súvisiace s potravinovým systémom sú jedným z najväčších zdrojov nami produkovaných skleníkových plynov. Preto je dôležité, aby sme sa tejto témy venovali a hľadali riešenia pre udržateľný potravinový systém.

Akadémiu udržateľného potravinového systému realizuje Inštitút cirkulárnej ekonomiky. Projekt financuje Nadačný fond METRO v Nadácii Pontis.

Zelená cirkulárna akadémia logo

Zelená cirkulárna akadémia 2023

Naše prežitie vyžaduje viac ako inteligenciu. Vyžaduje múdrosť.
David Attenborough
Zelená cirkulárna akadémia pod záštitou prezidentky SR

REGISTRÁCIA UKONČENÁ


Náš súčasný spôsob života, ktorý žijeme je pre ľudstvo neudržateľný. Uvedomuje si to čoraz viac ľudí a rastie záujem o vzdelávanie sa v ,,zelených” témach. 

Dôležité je prepojiť odborníkov, firmy, verejnosť a štát tak, aby sme spoločne budovali cirkulárnu ekonomiku – obehové hospodárstvo, založené na efektívnom využívaní prírodných zdrojov. Cieľom je minimalizovať odpad a náklady na vstupné mate­riály i energiu.

Na Slovensku chýba systematické, štruktúrované kontinuálne vzdelávanie pre túto problematiku. Potrebujeme si odovzdávať vedomosti zo Slovenska aj zahraničia.

Aktuálny stav

Napriek pozitívnym trendom v ochrane životného prostredia po vstupe Slovenska do Európskej únie, sa predpokladá, že ak sa nezavedú nové opatrenia, spotreba materiálov sa v Slovenskej republike zvýši do roku 2050 o viac ako 50 % v porovnaní s úrovňou v roku 2017. 

Z odhadov OECD vyplýva, že až 70 % emisií skleníkových plynov v Slovenskej republike je spojených s činnosťami v oblasti riadenia zdrojov.Slovensko by sa malo hlavne zamerať na využívanie ekonomických nástrojov podporujúcich udržateľnú spotrebu a výrobu, ako aj na sektor stavebníctva a hodnotový reťazec potravín a iného bioodpadu ako prioritné oblasti s mimoriadne veľkým potenciálom pre efektívne využívanie zdrojov a obehové hospodárstvo.

Cieľom ZELENEJ CIRKULÁRNEJ AKADÉMIE 2023, je aby absolventi získané poznatky, dokázali využiť v praxi. Podieľali sa na rozvoji obehového hospodárstva v jednotlivých profesijných oblastiach. Zároveň si Slovensko vybudovalo nové odborné kapacity v oblasti cirkulárnej ekonomiky

Termín

  • Apríl 2023 – September 2023
  • 7 študijných dní, z toho 2 víkendy
  • Presné miesto a termíny zverejníme čoskoro
  • Eventy alebo tzv. moduly akadémie budú rozdelené na prednášky, aktivity, tréningy, workshopyeň bude rozdelený na prednášky, aktivity, tréningy, workshopy

Podrobnosti programu

Cieľová skupina: účastníci zo všetkých oblastí – samospráva, verejná správa, firmy, jednotlivci. Hľadáme 20 účastníkov a v prípade vyššieho záujmu si vyhradzujeme právo na výber uchádzačov.

Koho hľadáme? Hrdinov a lídrov, ktorí chcú a dokážu urobiť reálnu zmenu, prijať inovácie do svojej profesie. Môžu to byť komunálni politici, predstavitelia štátnych  organizácií, mestských podnikov a verejnej správy, zástupcovia súkromných firiem, či výrobných podnikov atď.

Organizácia: usporiadatelia FES a INCIEN zabezpečia obsahovú náplň akadémie, účasť odborníkov zo SR a zo zahraničia, priestory na výučbu, technické zabezpečenie a stravovanie  počas konania akadémie.

Prínos: získanie vedomostí a základného prehľadu v oblasti cirkulárnej ekonomiky, obehového hospodárstva, nadviazanie kontaktov, partnerstiev a spolupráce. Akadémia má za cieľ vybudovať budúcu komunitu.

Termíny kurzu: konkrétne dátumy upresníme

 

Takto prebiehal minulý ročník

1. MODUL - Apríl 2023

Ako cirkulárna ekonomika mení svet

Študenti budú mať príležitosť otvorene diskutovať o téme cirkulárna ekonomika a jej dôležitosť v kontexte pripravovaných a aj schválených stratégii na úrovne EU aj SR.

Získajú vedomosti od teoretických po praktické, v pochopení, čo to znamená byť cirkulárny. Budú mať príležitosť si vypočuť odborníkov z praxe. Hlbšie porozumieť odpadovej problematike. Nebude chýbať kreativita a zábava.

2. MODUL - Jún 2023

Klimatická zmena a jej prepojenie s cirkulárnou ekonomikou

V druhej časti akadémie sa zameriame hlavne na prepojenie témy klíma, klimatická neutralita a cirkulárna ekonomika. Budem sa venovať  uhlíkovej stope, výpočtom a konkrétnym riešeniam. Nezabudneme sa ani kreatívne hrať.

 

 

TRASH TOUR – EXKURZIE DO SVETA CIRKULÁRNEJ EKONOMIKY – september

Akadémia bude ukončená záverečnou fázou a to realizáciou Trash tour, účastníci sa zúčastnia komentovanej exkurzie do vybraných prevádzok. Lepšie je raz vidieť ako 100x počuť.

Priebeh

  • prezenčná forma
  • 2 samostatné víkendové moduly v ktorých účastníci budú mať možnosť si vypočuť odborníkov z oblastí obehového hospodárstva, odpadového hospodárstva, inovácií.
  • Súčasťou vzdelávania budú aj hravé a kreatívne workshopy ktoré podporujú prakticky danú tému.
  • 1x Trash tour – lepšie je raz vidieť ako 100x počuť. Počas tohto eventu sa vyberieme navštíviť vybrané prevádzky,ktoré sa zaujímavým spôsobom spracovávajú odpady.

Partneri

 

Garant projektu: Martin Hojsík- poslanec európskeho parlamentu

Odborní garanti: Petra Csefalvayová – zakladateľka Inštitútu cirkulárnej ekonomiky 

Kontakty: 

Friedrich Ebert Stiftung: Zuzana Homer, zuzana.homer@fes.sk 

INCIEN: Petra Csefalvayová, csefalvayova@incien.sk

Inovatívne metódy cirkulárnej ekonomiky vo verejnom obstarávaní a súkromných zákazkách

Cieľom projektu je vytvoriť a pilotne otestovať metodiky cirkulárneho verejného obstarávania a nákupov podľa cirkulárnych kritérií. V rámci projektu budú spracované nasledujúce intelektuálne výstupy:

  1. Metodika pre účastníkov kurzu cirkulárneho verejného obstarávania a súkromných zákaziek s aplikáciou cirkulárnych kritérií
  2. Metodika pre lektorov kurzu cirkulárneho verejného obstarávania a súkromných zákaziek s aplikáciou cirkulárnych kritérií

Cirkulárna ekonomika je efektívny spôsob, ako môžeme znížiť množstvo rôznych druhov odpadu, ako znovu využiť už použitý materiál, ako obmedziť plytvanie surovinami a zaistiť tak udržateľný rozvoj pre ďalšie generácie. A práve verejné obstarávanie je ideálnou oblasťou, kde bude mať aplikácia zásad cirkulárnej ekonomiky značný pozitívny vplyv.

Projektové konzorcium sa skladá z 3 partnerských organizácií (BIC Brno, INCIEN SK, BIOAZUL) z 3 rôznych európskych krajín (Česko, Slovensko a Španielsko). Všetky partnerské organizácie dlhodobo pôsobia v oblasti cirkulárnej ekonomiky a vo svojich krajinách zaujímajú vedúce postavenie v tejto oblasti.

Tento inovatívny projekt realizuje nasledujúce aktivity:

  1. Vytvorenie dvoch profesijných metodík zameraných na cirkulárne verejné obstarávanie a nákupy s aplikáciou cirkulárnych kritérií. Tieto metodiky vytvoria medzinárodný tím zložený zo špecialistov na túto tému. Výstupy budú následne overené externými odborníkmi z praxe.
  2. V priebehu projektu budú usporiadané tri medzinárodné projektové stretnutia.
  3. Budú usporiadané tri odborné akcie, ktoré budú slúžiť ako platforma pre validáciu spracovaných výstupov. Každý z partnerov usporiada vo svojej krajine jedno takéto stretnutie.

Viac o projekte nájdete tu:

https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/projects/eplus-project-details/#project/2020-1-CZ01-KA202-078442

Zelelá cirkulárna akadémia logo

Zelená cirkulárna akadémia 2021/2022

Naše prežitie vyžaduje viac ako inteligenciu. Vyžaduje múdrosť.

David Attenborough

 Náš súčasný spôsob života, ktorý žijeme je pre ľudstvo neudržateľný. Uvedomuje si to čoraz viac ľudí a rastie záujem o vzdelávanie sa v ,,zelených” témach.  

Dôležité je prepojiť odborníkov, firmy, verejnosť a štát tak, aby sme spoločne budovali cirkulárnu ekonomiku – obehové hospodárstvo, založené na efektívnom využívaní prírodných zdrojov. Cieľom je minimalizovať odpad a náklady na vstupné mate­riály i energiu.

Na Slovensku chýba systematické, štruktúrované  kontinuálne vzdelávanie pre túto problematiku. Potrebujeme si odovzdávať vedomosti zo Slovenska aj zahraničia. 

Aktuálny stav: 

Na jednej strane obyvatelia SR tvoria podpriemerné množstvo odpadov (434 kg na obyvateľa, kým priemer EÚ je 450  kg na obyvateľa), na druhej strane patríme medzi krajiny s najnižšou mierou recyklácie odpadov. Priemer EÚ  je v súčasnosti 45 %, kým na Slovensku je to iba 40,3 %. Na skládkach bez predchádzajúcej úpravy končí 50,6 % komunálnych odpadov. Iba 9 % odpadov je energeticky zhodnotených. 

Ako členská krajina EÚ musíme splniť ciele v oblasti triedenia a recyklácie komunálnych odpadov:

  • do roku 2020 budeme triediť a recyklovať 50 % komunálnych odpadov, 

  • do roku 2035 budeme triediť a recyklovať 65 % komunálnych odpadov, 

  • v roku 2035 bude skládkovaných iba 10 % komunálnych odpadov. 

Dôležitú úlohu v oblasti odpadového hospodárstva zohrávajú samosprávy, ktoré dokážu ovplyvniť naše výsledky v oblasti komunálnych odpadov. 

Oblasť priemyselných odpadov v Slovenskej republiky v porovnaní s oblasťou komunálnym odpadom vykazuje priaznivejšie výsledky. 

Samosprávy musia vnímať odpadové hospodárstvo ako jednu zo svojich kľúčových a strategických oblastí, nielen z dôvodu prechodu na obehové hospodárstvo, ale aj pre rozvoj jednotlivých regiónov. 

Cieľom ZELENEJ CIRKULÁRNEJ AKADÉMIE je, aby absolventi získali prehľad o cirkulárnej ekonomike a vedeli poznatky využiť v praxi vo svojej profesii.

Termín:

·         október 2021 – marec 2022 ( rok 2021 – 1.10.2021, 29.10.2021, 24.11.2021)

·         6 pracovných dní – 1x mesačne v piatok

·         deň bude rozdelený na prednášky, aktivity, tréningy, workshopy 

Cieľová skupina: účastníci zo všetkých oblastí – samospráva, verejná správa, firmy, jednotlivci. Hľadáme 25 účastníkov a v prípade vyššieho záujmu si vyhradzujeme právo na výber uchádzačov. Koho hľadáme? Hrdinov a lídrov, ktorí chcú a dokážu urobiť reálnu zmenu, prijať inovácie do svojej profesie.

Môžu to byť komunálni politici, predstavitelia štátnych  organizácií, mestských podnikov a verejnej správy, zástupcovia súkromných firiem, či výrobných podnikov atď.

Organizácia: usporiadatelia FES a INCIEN zabezpečia obsahovú náplň akadémie, účasť odborníkov zo SR a zo zahraničia, priestory na výučbu, technické zabezpečenie a stravovanie  počas konania akadémie. Účastníci si zabezpečujú a hradia ubytovanie, dopravu a ostatné výdavky. Neprítomnosť účastníka na 2 a viac stretnutiach znamená ukončenie pôsobenia v akadémií a miesto ponúkneme náhradníkovi.

Prínos: získanie vedomostí a základného prehľadu v oblasti cirkulárnej ekonomiky, obehového hospodárstva, nadviazanie kontaktov, partnerstiev a spolupráce. Akadémia má za cieľ vybudovať budúcu komunitu.

Témy kurzu: budú vopred určené a doplnené o aktuálne spoločenské témy. Každý blok bude mať cca 3 rečníkov. Súčasťou budú aj praktické úlohy a workshopy.

Priebeh: počas každého zo šiestich cyklov sa zvolené témy budú prednášať v 2,5-3 hodinových  blokoch. Odborníci poskytnú komplexné informácie prepojené na prax s priestorom na diskusiu. Účastníci sa môžu zapojiť do tréningových aktivít. V prípade účasti zahraničného hosťa, bude zabezpečené tlmočenie. 

Partneri a organizátori projektu:

·         Inštitút cirkulárnej ekonomiky INCIEN

·         Friedrich Ebert Stiftung FES   

Garant projektu: Martin Hojsík- poslanec európskeho parlamentu

Odborní garanti: Petra Csefalvayová- zakladateľka Inštitútu cirkulárnej ekonomiky 

Kontakty: 

Friedrich Ebert Stiftung: Zuzana Homer, zuzana.homer@fes.sk 

INCIEN: Petra Csefalvayová, csefalvayova@incien.sk

Miesto: 

Bratislava

 

Základné moduly:

Všetky moduly sú rozdelené na prezentačnú časť a workshopovú časť, kde sa aktívne zúčastníte práce s informáciami, ktoré získate.

1. ÚVOD DO CIRKULÁRNEJ EKONOMIKY 

2. LEGISLATÍVA A STRATEGICKÉ SMEROVANIE  

3. MODELY CIRKULÁRNEJ EKONOMIKY – UZATVÁRANIE MATERIÁLOVÝCH    TOKOV  – na úrovni samospráv a podnikov  

4. SMEROM K UHLÍKOVEJ NEUTRALITE 

5. NÁSTROJE CIRKULÁRNEJ EKONOMIKY 

6. EXKURZIE DO SVETA CIRKULÁRNEJ EKONOMIKY

Trash tours

Cieľom tejto aktivity je previesť odbornú verejnosť praxou a naopak – verejnosti ukázať zákulisia odpadového hospodárstva.

Takouto formou aktívnej účasti na tzv. ceste odpadu/vybraného materiálu/suroviny, sa účastníci zúčastnia aktívnej diskusie s profesionálmi, technológmi a pracovníkmi na vybraných prevádzkach. Vzniká tak výnimočné spojenie verejnej správy, odborníkov alebo aj verejnosti, ktorá tvorí zákony a usmernenia s praxou, pre ktorú sú zákony tvorené.

Október 2019 WHAT CITY? – Mesto bez odpadu – exkurzia

Spolu so zahraničnými expertmi na cirkulárnu ekonomiku sme v rámci podujatia What City? pre verejnosť vytvorili dve prehliadkové trasy po bratislavských miestach, kde “končí odpad”: spaľovňa odpadu, čistiareň odpadových vôd, komunitných kompostárňach alebo zbernom dvore. Súčasťou exkurzie bola aj prezentácia bratislavskej Cirkulárnej ekonomiky (link). Zachytáva infraštruktúru odpadového hospodárstva a miesta, ktoré fungujú na princípoch cirkularity, zdieľanej ekonomiky a zero waste.

December 2019 – ODKLON OD SKLÁDKOVANIA PROSTREDNÍCTVOM VÝROBY TAP (tuhé alternatívne palivo) CESTA ODPADU K ENERGETICKÉMU ZHODNOTENIU

Energetické zhodnotenie odpadov je v rámci hierarchie odpadov medzi recykláciou a skládkovaním. Táto téma sa v súčasnosti dostáva stále viac do popredia. Nesie však so sebou veľa otáznikov, ktoré si kladie odborná verejnosť, štátne inštitúcie a verejná správa. Prvá zo série odborných zážitkových TRASH TOURS bola zameraná na tému: „Odklon od skládkovania prostredníctvom výroby TAP – Energetické zhodnocovanie odpadov“. V rámci exkurzie boli navštívené miesta:

  • Návšteva skládky Združenia obcí horného žitného ostrova v Čukárskej Pake, príklad dotrieďovania odpadu 
  • Prehliadka závodu na spracovanie odpadu a výrobu TAP, ecorec Slovensko s.r.o.
  • Zhodnocovanie odpadu v cementárni CRH Slovensko a.s., Rohožník 

Exkurzia bola organizovaná pre odborníkov v oblasti odpadového hospodárstva a posudzovania vplyvov na životné prostredie z Ministerstva životného prostredia SR. 

What city?

Odborný Workshop WhatCity? Mesto bez odpadu sa týkal systémových zmien v nakladaní so zdrojmi a odpadmi v mestách a obciach. Tento workshop vznikol ako reakcia na situáciu na Slovennku, kde viac ako polovica odpadov končí na skládkach a stále ako krajina zaostávame v plnení cieľov recyklácie.  Cieľom workshopu bolo reflektovať veľké témy klimatickej zmeny, cirkulárnej ekonomiky a rozvoja miest v mierke, v rámci ktorej je možné ich riešiť. Hovorili sme o obehovej (cirkulárnej) ekonomike na úrovni samospráv, o tom, ako môžu samosprávy využiť odpady ako zdroje materiálov, a ako prepojiť v tomto spoločnom cieli mestské podniky a dodávateľov služieb. Workshop bol určený pre zástupcov samospráv, miest, obcí, VÚC, mestských podnikov i odbornú verejnosť.

V rámci workshopu boli predstavené praktické príklady:

  •     Cirkulárny sken mesta Praha, jeho výstupy a implikácie
  •     Úspešné prepojenie mestských podnikov v meste Maribor, ktoré vytvorilo uzavreté cyklymateriálov a energií
  •     (Takmer) Zero Waste mesto Ľubľana, ktoré v minulosti väčšinu odpadov skládkovalo 
  •     Centrá opätovného použitia vo Viedni,, ktoré sú kľúčovým nástrojom na predchádzanie vzniku odpadov
  •     Vizualizácie procesov holandskými expertami tak, aby slúžili všetkým stakeholderom a pomáhali rozvájať mesto smerom k obehovému hospodárstvu.
  •     Odborníci z oblasti financií predstavia možnosti financovania cirkulárnych riešení na úrovni miest a obcí (zástupcovia Slovenskej sporiteľne a Operačného programu kvalita životného prostredia).

Súčasťou podujatia bola organizovaná aj exkurzia na miesta, kde končí odpad v Bratislave. Súčasťou podujatia bola aj prezentácia bratislavskej Cirkulárnej ekonomiky (link). Zachytáva infraštruktúru odpadového hospodárstva a miesta, ktoré fungujú na princípoch cirkularity, zdieľanej ekonomiky a zero waste.

Toto podujatie sme organizovali v spolupráci s občianskym združením Punkt a Ministerstvom životného prostredia.

Miesta preč

Projekt „Miesta preč“ mapuje miesta na Slovensku, kde odpad končí alebo dostáva druhú šancu. https://www.miestaprec.sk

 

Na Slovensku sa každoročne vyprodukuje viac ako 12 milióny ton odpadu a z toho je 2,3 milióna ton komunálneho odpadu.

Za tvorbu odpadu neprijímame zodpovednosť, náš vzťah s odpadom končí, keď ho vyhodíme do smetného koša. Odpad nám z prahu nášho domova zberová spoločnosť odvezie na miesto, ktoré už bežne nevidíme. Odpad, ktorý doma vyhodíme v našom ponímaní odíde niekam „preč“. Odpad však nezmizne niekam „preč“. Zberová spoločnosť ho pravdepodobne odvezie na skládku alebo na miesto, kde sa spracováva.

Viac ako polovica z neho končí na skládkach. Míňame prírodné zdroje, v mnohých prípadoch neobnoviteľné, aby sme vytvárali nové produkty, ich spotreba exponenciálne rastie a stále väčšina z nich skončí na skládke odpadov, kde sa bude rozkladať niekoľko stoviek až tisíc rokov. Odpady, ktoré neskončia na skládkach dostávajú novú šancu: končia ako palivo v cementárni, spaľovni alebo putujú na recykláciu do recyklačných závodov na Slovensku a v zahraničí.

 

Skládky, spaľovne, zberné dvory, recyklačné linky či čistiarne odpadových vôd v každodennom živote nevidíme, ale oni existujú. Ako však vyzerajú, sú naozaj tieto miesta neviditeľné a naozaj je jedno, kde náš odpad končí?

Rozhodli sme sa vám tieto miesta priblížiť pomocou projektu Miesta preč, ktorý hovorí o živote odpadu za kontajnerom, poukazuje na potrebu vnímať odpad, ako súčasť života a upozorňuje na jeho dopad.

 

Súčasťou projektu miesta preč je aj Cirkulárna mapa Bratislavy.

 

Viac o projekte sa dozviete na samostatnej stránke tohto projektu: https://www.miestaprec.sk

 

Cieľom je, aby si ako odborná, tak aj laická verejnosť zodpovedala otázku, či TO MÁ ZMYSEL? ÁNO VŽDY TO ZMYSEL MÁ!

 

Projekt realizuje Inštitút cirkulárnej ekonomiky, o.z.

Projekt vznikol vďaka podpore Nadačného fondu TESCO.

Nadacny-fond-Tesco-INCIEN

Projekt Eko Alarm

Spoločnosť CURADEN Slovakia s.r.o., zástupca značky CURAPROX spojila občianske združenia Živica, Priateľov Zeme – SPZ, Inštitút cirkulárnej ekonomiky a Nadáciu Ekopolis. Spoločne sme sa rozhodli venovať téme odpadov na slovenských školách mimoriadnu pozornosť. Materské, základné a stredné školy majú možnosť sa zapojiť sa do celoslovenského pilotného projektu Eko Alarm. Zmena myslenia u ľudí, musí začať od detí a mládeže. Už v mladom veku by mali získavať správny postoj k životnému prostrediu. V rámci tohto projektu INCIEN  realizuje mentoring a lektoring na vybraných školách.