Archívy: Miesta preč

AVE SK

Prevádzka spoločnosti AVE SK v priemyselnom parku Kechnec na Východnom Slovensku ročne materiálovo zhodnotí približne 15 tisíc ton pneumatík z celého Slovenska. Zároveň je výrobcom výrobkov z recyklátu ako sú gumové rohože na detské ihriská, bokovnice ku koľajniciam, protihlukové steny a iné.

Bioplynová stanica Tvrdošín

Projekt bioplynovej stanice Tvrdošín predstavuje spôsob pre spracovanie biologického odpadu v okrese Tvrdošín v Žilinskom kraji. Za rok 2022 spracovali cca 6000 ton odpadu (BRKO,BRO, odpady z potravinárskeho priemyslu), z toho podiel BRKO predstavoval skoro 1/3. Bioplynová stanica s inštalovaným výkonom 800 kW/h je zdrojom elektrickej energie a tepla, pričom časť elektrickej energie je využívaná pre vlastnú spotrebu a zvyšok sa dodáva do distribučnej siete. Teplo je využívané v sušiacej a peletizačnej linke na výrobu drevených peliet, taktiež na ohrev anaeróbneho procesu a hygienizáciu odpadov. Tretím produktom anaeróbneho procesu je tzv. digestát, ktorý sa následne používa ako biohnojivo na okolitých poliach.

Danucem

Danucem Slovensko je spoločnosť, ktorá patrí do skupiny CRH. Na Slovensku prevádzkuje dve cementárne, jednu v Rohožníku a druhú v Turni nad Bodvou. Zamerali sme sa na tému recyklácie a využitia stavebných odpadov v cementárni Rohožník, ktoré tu dokážu nahradiť tradičné suroviny. Slovenský výrobca cementu od roku 2020 spracováva a využíva viac ako 75 000 ton alternatívnych surovín ročne.

Daubert Cromwell

Prevádzka slovenskej pobočky spoločnosti Daubert Cromwell sídli v Bratislave a zaoberá sa výrobou fólií s antikoróznymi vlastnosťami. Prevádzka vyrobí približne 160 t fólií mesačne.
Spoločnosť zároveň spracováva odpad vzniknutý v samotnej výrobe a využíva aj druhotnú surovinu pochádzajúcu zo spotrebiteľského aj priemyselného odpadu.

Hmyzia farma

Pilotný projekt Hmyzej farmy – Parkan Crudes, so sídlom v Štúrove, tvorí farma na larvy muchy čiernej, black soldier fly, pochádzajúcej z tropických oblastí ako Ázia a Afrika. Cieľom je produkovať proteínovú múku pre živočíšnu výrobu a špeciálne hnojivo, ktoré vzniká ako výlučok z trávenia hmyzích lariev.

Bioplynová stanica Kosit

Bioplynová stanica spoločnosti Kosit ročne spracuje približne 20 tisíc ton odpadu, vrátane odpadu z mesta Košice. Využíva technológiu výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie spaľovaním bioplynu vyrobeného anaeróbnou fermentačnou technológiou. Jej celkový inštalovaný výkon je 1MW.

Panara

Spoločnosť Panara so sídlom v Nitre od roku 2001 sa zaoberá výskumom a vývojom inovatívnych materiálov, ktoré by substituovali konvenčné plasty, určené na jednorazové aj opakované použitie najmä v obalovej technike alebo v gastro sektore.

Skládka odpadu – Sírnik

Skládka odpadov spoločnosti Kosit v obci Sirník je prevádzkovaná od roku 2009 s celkovou kapacitou 770 tisíc m3. Na skládku sa ukladá prevažne komunálny zmesový odpad z viac ako 30 obcí, vrátane mesta Trebišov a Sečovce. V súčasnosti je kapacita naplnená približne na 50%.

ZEVO – Kosit

Spoločnosť Kosit prevádzkuje v Košiciach zariadenie na energetické využitie odpadov od roku 2014. Ročne zhodnotí približne 120 až 130 tisíc ton odpadov kategórie „ostatný“, ktoré nie sú nebezpečné. Z toho 80 % tvorí komunálny odpad z domácností.
Okrem spaľovacieho zariadenia zabezpečuje spoločnosť Kosit aj príjem, medziskladovanie a predbežné spracovanie odpadu.

Lucart

Lucart

Spoločnosť Lucart je výrobca a zároveň recyklátor papiera, papierových výrobkov a tetrapaku. Sídli v meste Diecimo v Taliansku.