Dočkali sme sa.
Európska únia pripravuje prelomový Zákon o cirkulárnej ekonomike. Tento krok má potenciál zásadne zmeniť prístup k odpadom, výrobkom a emisiám a posilniť tak boj proti klimatickej kríze. Čo všetko tento zákon prinesie? Aké nové pravidlá a opatrenia plánuje EÚ zaviesť? A aké možnosti majú firmy a jednotlivci zapojiť sa do jeho tvorby? Spracovali sme pre vás to najdôležitejšie priamo z Bruselu.
Najprv oslava!
Čoskoro nás čaká veľké výročie 🎉
V roku 2025 ubehne presne 10 rokov od schválenia prvého Akčného plánu pre obehové hospodárstvo zo strany EÚ. Znamená to, že cirkulárna ekonomika je už 10 rokov jedným z dôležitých nástrojov EÚ v boji proti klimatickej kríze. Poďme sa pár písmenkami povenovať tomuto jej jubileu:
Zozačiatku jej rozvoja sa síce EÚ sústredila najmä na uplatňovanie jej princípov v rámci odpadového hospodárstva, neskôr však pochopila, aký rozsiahly dopad má okrem znižovania odpadu aj na znižovanie spotreby prírodných zdrojov, kriticky ohrozených materiálov, emisií skleníkových plynov a akú úlohu zohráva v energetike či verejnom obstarávaní.
To potvrdil aj druhý akčný plán obehového hospodárstva, ktorý bol schválený v marci roku 2020. Jeho cieľom bolo implementovať 35 kľúčových opatrení, ktoré nadväzovali na záväzky EÚ stanovené v Európskej Zelenej dohode.
Od roku 2020 sa cirkulárna ekonomika začala postupne viac zaoberať aj ďalšími oblasťami, naprílad:
- práva spotrebiteľov
- greenwashing
- obmedzenie množstva jednorazových plastov
- nové kritériá pre zelené verejné obstarávanie
- indikátory v oblasti stavebníctva a finančníctva
Dnes je cirkulárna ekonomika dôležitou súčasťou aj nefinančného reportigu v rámci ESG aj udržateľného rozvoja regiónov a ich spravodlivej transformácie. Z toho dôvodu si aj takmer všetky krajiny EÚ vypracovali vlastné stratégie a cestovné mapy pre prechod na obehové hospodárstvo.
Vrátane Slovenska.
No a po tohtoročných voľbách do Európskeho parlamentu sa v rámci Politických priorít novej Európskej Komisie (ktorú na naše potešenie opäť povedie Ursula Von der Leyen) ocitla cirkulárna ekonomika medzi prioritami EÚ. Jupí! Očakávanie od nej sú jasné: vybaviť prechod na zelenšiu ekonomiku a výrazne prispieť ku konkurencieschopnosti EÚ.
Zákon o cirkulárnej ekonomike. Wait – what?
Dočkali sme sa!
Európska Komisia si ako jednu zo svojich priorít stanovila vytvoriť Nový zákon (nie ten). Zákon o Cirkulárnej Ekonomike (Circular Economy Act) je radostná správa, dôvody jeho vzniku však už menej:
- krajiny EÚ majú vysokú spotrebu prírodných zdrojov
- uzatváranie materiálových tokov napreduje príliš pomaly
- vysoká spotreba materiálov významne prispieva k tvorbe skleníkových plynov (až 50% GHG Európskej Únie pochádza z manažmentu materiálov)
- členské krajiny EÚ nedosahovali stanovené ciele v recyklácii komunálneho odpadu a obalov (o čom bola v roku 2023 vydaná aj Správa predčasného varovania Európskej Komisie)
Čo znamená Zákon o cirkulárnej ekonomike v praxi?
V prvom rade to bude veľa práce. Tvorba nového právneho predpisu sa neudeje zo dňa na deň. A práve to je príležitosť pre súkromný a verejný sektor zapojiť sa do celého procesu so svojimi návrhmi opatrení, cieľov, indikátorov a kritérií.
Máte nápad, ako rozpohybovať cirkulárnu ekonomiku v EÚ lepšie a rýchlejšie? Pošlite ho Európskej komisii alebo príslušným rezortným orgánom a našim zástupcom v Bruseli!
Čo o Zákone o cirkulárnej ekonomike ešte vieme?
✅ Prehovor teraz alebo mlč naveky
Pôjde o zlúčenie viacerých predpisov, ktoré sa týkajú cirkulárnej ekonomiky, šetrenia prírodných zdrojov a kriticky ohrozených zdrojov. Zákon by mal vznikať najbližšie dva roky, kedy sa budú zlučovať staré právne predpisy. Komisia zároveň otvára možnosť zasielať návrhy a pripomienky pre nové opatrenia a povinnosti pre súkromný, verejný aj neziskový sektor.
✅ Ciele → opatrenia
Cieľom nového zákona bude zarámcovať povinnosti iným spôsobom ako doteraz. Kým v minulosti šlo o záväzky členských krajín, počas implementácie nového akčného plánu z roku 2020 sa ukázalo, že efektívnejšie je zamerať sa na nové regulácie subjektov súkromného a verejného sektora. Tak by sa malo postupne prejsť od stanovovania presných cieľov na stanovovanie opatrení, ktoré subjekty budú musieť plniť.
✅ Odpad → životný cyklus
Kým v minulosti sme sa viac sústreďovali na koniec životnosti produktov (odpady), teraz je dôležité zohľadňovať celý životný cyklus produktov, klásť väčší dôraz na dizajn, predĺženú spotrebu produktov, prevenciu vzniku odpadov, opravu a opätovné použitie.
✅ Nech to máme rovnako
Budúci právny predpis by sa mal sústrediť aj na harmonizáciu kritérií a reportingu jednotlivých subjektov a členských štátov. Dôležitým prvkom bude digitalizácia a zjednocovanie schém rozšírenej zodpovednosti výrobcov v širších súvislostiach. Aktuálne sú totiž v jednotlivých členských krajinách veľmi odlišné a neplnia stanovené ciele.
✅ Koniec
Veľmi dôležitým prvkom v tomto celom procese bude harmonizácia definície stavu konca odpadu. Aj v tomto prípade majú totiž jednotlivé členské štáty odlišné kritériá. Tvoriť ciele pre nové prúdy odpadov (napr. textil) je tak veľmi náročné.
✅ Podporné nástroje
V hlavnej úlohe: zelené verejné obstarávanie a finančné nástroje (najmä zdaňovanie produktov). Okrem vývoja nových kritérií pre súčasné produktové skupiny sa otvárajú možnosti tvorby nových produktových skupín.
Držme si palce!