Veľký Krtíš má vlastný klimatický štítok. Ako dopadol Klimasken?

Klimasken BLOG COVER

Mesto Veľký Krtíš čelí výzvam klimatickej krízy spôsobom, ktorým by sa mohli inšpirovať aj iné mestá. V roku 2024, najteplejšom roku v histórii merania, hľadá nové cesty, ako odolávať  horúčavám, suchu a náhlym povodniam, ktoré tento región čoraz častejšie ohrozujú. Chce lepšie využívať zeleň, efektívnejšie nakladať s vodou a podporovať energetické úspory, ktoré by mohli z Veľkého Krtíša urobiť zdravé a odolné mesto budúcnosti. Tomu všetkému však predchádza dôkladná analýza. Ako je na tom Veľký Krtíš s odolnosťou voči klimatickým výzvam? Kde sú jeho najslabšie miesta? Nech sa páči, predstavujeme krtíšsky Klimasken!

Klimatická kríza v mestách 

Rok 2024 sa pravdepodobne stane najteplejším v histórii merania. Nielen zvyšujúca sa teplota však ohrozuje mestá, v ktorých (zatiaľ) žijeme. Sú to aj suchá či zvýšený výskyt náhlych zrážok, ktoré prichádzajú vo veľkom množstve a naše prostredie nie je schopné ich absorbovať. Čoraz viac z nás pociťuje potrebu túto situáciu riešiť. Ohrozené je naše zdravie, majetok, životné prostredie alebo potravinová bezpečnosť.

Potrebujeme viac hovoriť o úlohe, ktorú mestá zohrávajú v čase klimatickej krízy. Na jednej strane sú ňou ohrozené, na strane druhej toho môžu veľa ovplyvniť. 

Ako?
Mestá ako centrá hospodárskej činnosti majú veľký vplyv na rozvoj a kvalitu života v nich. Zároveň sú komplexnými a navzájom prepojenými ekosystémami, a preto je potrebné zvoliť aj prístup k budovaniu odolných miest komplexne. 

Na budovanie takých miest však potrebujeme dobre poznať prostredie a zvoliť správne nástroje, ktoré nám s touto transformáciou pomôžu. Tiež potrebujeme odborníkov/čky, ktorí pomocou vstupných dát vyhodnotia súčasné podmienky a navrhnú opatrenia pre mestá tak, aby sme dosiahli tento cieľ. A na to slúži napríklad Klimasken.

Čo je Klimasken?

Klimasken je nástroj na hodnotenie miest, mestských častí a budov z hľadiska príspevku ku zmene klímy a adaptácie na zmenu klímy. Pozostáva z niekoľkých desiatok indikátorov a na pozadí bežia výpočty, ktoré vám „vypľujú“ výsledok.

✅ doplníte potrebné dáta
✅ systém stanoví hlavný index a jeho čiastkové zložky
✅ dostanete výsledok

Výsledkom hodnotenia mesta (príp. mestskej časti či budovy) je tzv. Klimatický štítok. Máme ho radi, pretože pekne znázorní všetko potrebné v grafickej podobe, dá sa jednoducho komunikovať a jasne vidieť, kde sa mestu darí budovať svoju odolnosť voči zmene klímy a naopak, kde sú príležitosti na realizáciu opatrení.

Klimasken príklad
Príklad klimatického štítka. Zdroj: klimasken.sk

„Oskenovať klímu“ si dalo už niekoľko miest a budov. Ak vás zaujíma, ktoré, všetky verejné modely nádete na interaktívnej mape projektu. Zo Slovenska sú to napríklad Bratislava, Hlohovec, Košice, Prešov a najnovšie:

(Klima)skenujeme Veľký Krtíš

Veľký Krtíš sme si pre Klimasken nevybrali náhodou. 
Je to mesto v regióne južného Slovenska, kde ročná zmena priemernej teploty za posledné desaťročia (od roku 1979) predstavuje viac než 2°C! (čítaj: ohromne veľa). Zároveň sa v tomto regióne vyskytuje niekoľko javov, ktoré vznikli v rámci meniacej sa klímy:

⚠️ Zvýšená intenzita a frekvencia vĺn horúčav
Južné Slovensko bude čeliť častejším a intenzívnejším vlnám horúčav, čo môže mať negatívny vplyv na zdravie ľudí, najmä starších a chorých.

⚠️ Znížený úhrn zrážok a sucho
Región môže zaznamenať dlhšie obdobia sucha, čo môže negatívne ovplyvniť poľnohospodárstvo, lesníctvo a vodné zdroje.

⚠️ Intenzívnejšie búrky a záplavy
Hoci celkový úhrn zrážok môže klesnúť, očakáva sa zvýšenie intenzity a frekvencie búrkových udalostí, čo môže viesť k záplavám a poškodeniu infraštruktúry.

⚠️ Zvýšené riziko lesných požiarov
Kombinácia vyšších teplôt a sucha zvyšuje riziko vzniku lesných požiarov, ktoré môžu mať vážne následky na životné prostredie a ľudské zdravie.

⚠️ Zmena vegetačného krytu
Zmena klímy môže viesť k zmene vegetačného krytu v južnom Slovensku, čo môže mať vplyv na biodiverzitu a ekosystémy.

Klimasken mapa
Mestá, ktoré si nechali urobiť Klimasken. Zdroj: klimasken.sk

Potešilo nás, keď sme pri rozhovore s Krtíšom zistili, že mesto si je týchto zmien vedomé a v ostatných rokoch sa pomocou rôznych adaptačných a mitigačných opatrení snaží pozitívne ovplyvňovať prostredie tak, aby bolo pre svojich obyvateľov príjemnejším miestom na život aj napriek meniacej sa klíme. Krtíš, kudos od nás! 

My sme k týmto snahám pridali aj detailnú analýzu a všetky potrebné dáta sme prehnali cez Klimasken. Ako Krtíš dopadol? Nejdeme vás napínať:

Klimasken Veľký Krtíš

Veľký Krtíš pripravený na 66%

Rovnako ako každý klimatický štítok, aj ten krtíšsky má podobu niekoľkých sústredných kružníc rozdelených na štyri kvadranty, čiže štyri hlavné oblasti, ktoré sme hodnotili podľa toho, ako Krtíš pristupuje k adaptácii na zmenu klímy (expozícia, citlivosť a kapacita) a emisie, čiže uvoľňovanie skleníkových plynov. Každá oblasť je ďalej rozdelená na menšie výseky, ktoré sú reprezentované čiastkovými indikátormi (faktormi), ktoré danú oblasť zastupujú.

Klimatický štítok Veľký Krtíš
Klimatický štítok Veľkého Krtíša

Poďme si ho spolu odinterpretovať:

🟢 Z hľadiska realizácie mitigačných opatrení v podobe zatepľovania budov a zvýšenia ich energetickej efektivity, alebo zmeny zdroja tepla pre svojich obyvateľov, inštalácie obnoviteľných zdrojov energie má Veľký Krtíš veľmi dobré výsledky.

🟠 Na druhej strane, Veľký Krtíš je zraniteľný kvôli nízkej dostupnosti zelene a zosuvmi pôdy, ktoré ohrozujú niektoré jeho časti. Priestor na zlepšenie je tiež v oblasti novoinšalovaných kapacít v rámci fotovoltiky a zlepšenia systému odpadového hospodárstva.

Čo s tým? 
Na základe výsledkov Klimaskenu sme navrhli opatrenia, ktoré by mestu mali zlepšiť podmienky v najbližších rokoch:

  • zlešenie mikroklimatických podmienok v meste
  • zabezpečenie dostatočného tienenia v rámci mesta, kde sa pohybujú obyvatelia
  • lepšie nakladanie so zrážkovými vodami
  • znižovanie spotreby pitnej vody na zalievanie
  • zavádzanie adaptačných opatrení v oblasti zlepšenia informovanosti
  • zvyšovanie povedomia a vzdelávania odbornej a laickej verejnosti o problematike zmeny klímy a jej dopadu na zdravie obyvateľov

Super, ale nestačí

Veľmi sa tešíme, že Krtíš takto pristupuje k otázke klimatických zmien. Avšak aj keby všetky mestá na Slovensku boli takto oskenované, stále potrebujeme silné politiky aj na úrovni štátu. Čo by sme odporúčali zmeniť na národnej úrovni? Je to pomerne dlhý zoznam:

✅ Spraviť z témy ochrany klímy prioritu. A to na rôznych úrovniach štátnej správy a územnej samosprávy. Je to spoločensky prioritná téma, ktorá sa týka všetkých ľudí na Slovensku, kvality ich života v mestách a obciach, rozvoja miestnej ekonomiky, sociálneho zabezpečenia a zdravia obyvateľstva, školstva, pôdohospodárstva a ochrany životného prostredia.

✅ Preniesť túto prioritu do mestskej legislatívy (napr. všeobecne záväzné nariadenia) a strategických dokumentov (napr. program rozvoja mesta, územnoplánovacia dokumentácia, verejné politiky na miestnej úrovni).

Efektívnejšie spoluprácovať a komunikovať so štátom a samosprávami, napríklad aj formou participácie a pracovných skupín pre ciele v oblasti adaptácie a mitigácie na úrovni samospráv.

Podporiť zmeny financovania územnej samosprávy zacielenej na zvýšenie vlastných príjmov miestnej samosprávy, zmeny finančného vyrovnávania záťaží, zahrnutie ekologických kritérií do finančného vyrovnávania a vytvorenie fondov pre investičné výdavky.

Využívať viac finančných zdrojov a výziev z prostriedkov EÚ a zdrojov štátneho rozpočtu zameraných na prípravu stratégií a realizáciu projektov.

Zjednodušiť administratívne procesy na získanie a využitie externých finančných zdrojov z prostriedkov EÚ a zdrojov štátneho rozpočtu.

✅ Harmonizovať národné a mestské stratégie s využitím jednotnej metodiky na vypracovanie stratégií pre oblasť klímy.

Podporiť prijatie silného klimatického zákona.

Vytvárať kvalitné portály so zdrojom dát na uľahčenie prístupu k informáciám.

Budovať odborné kapacity na mestách a v regiónoch.

A na záver už len: prajeme si silný leadership, ktorý naše mestá posunie smerom k budúcnosti, kde obyvatelia budú žiť v zdravých, rozvinutých a bezpečných mestách.

Klimasken v Krtíši sme mohli realizovať vďaka finančnej podpore Nadácie Tesco a v spolupráci s Úniou miest Slovenska.únia miest slovenska logo