Vzdelávame deti o cirkulárnej ekonomike

Pre INCIEN SK je vzdelávanie budúcich generácií jednou zo strategických aktivít.Veríme, že budúce generácie budú žiť podľa princípov cirkulárnej ekonomiky a my ich k tomu môžeme viesť už dnes. Zistili sme, že pre deti je ich prostredie dôležité a dokážu veľmi jednoducho pochopiť priníp closed-loop.

„Nepotrebujem 50 tričiek. Aj tak nosím iba tých niekoľko obľúbených.“
„Nosím vždy svoju fľašu s vodou.“
„Doma na záhrade kompostujeme, vraj tým znížime až 50% odpadov!“

Na základnej škole Montessori v Bratislave sme organizovali vzdelávacie aktivity v oblasti cirkulárnej ekonomiky.
Absolventi tretieho trojročia základnej školy Montessori v Bratislave mali možnosť v rámci našich vzdelávacích aktivít zistiť, ako sa naše odpady stávajú zdrojom nových materiálov a ako funguje zber a zhodnocovanie druhotných surovín na území Bratislavy. Spoločnosť AVE SK im poskytla prehliadku priestorov zberného dvora v Bratislave a spoločnosť Kobera predstavila ako funguje zhodnocovanie biologicky rozložiteľných odpadov v kompostárni. Okrem exkurzie v rámci našich aktivít sme pripravili aj prezentáciu a diskusiu na tému cirkulárnej ekonomiky.

Tí najmenší sú naša budúcnosť. Deti sú veľmi šikovné a intuitívne vedia čo je správne. V materskej škole v Zálesí sa nikomu nepáčila predstava skládky a rýchlo sme spolu vytriedili vrece odpadu. Jednotlivé materiály odoslali na recykláciu a viacero vecí odložili na ďalšie využitie. Veríme, že deti budú takto pokračovať aj v každodennom živote.

So žiakmi štvrtého ročníka v Ivanke pri Dunaji sme sa porozprávali na tému separovania, recyklácie, kompostovania a cirkulárnej ekonomiky. Prezentáciu sme doplnili malým workshopom, lebo si myslíme, že niet nad praktickú skúsenosť.