Re-use centrá by sme uvítali aj u nás

Významnou témou Cirkulárnej ekonomiky, je tiež znovu využívanie vecí. Povedané naozaj jednoducho, nezahoď to, čo ešte môže niekto iný využiť.

Toto majú za cieľ tzv. RE-USE centrá po celom svete. Okrem toho, že veci, ktoré niekto nepotrebuje, tak ich nevyhodí, odnesie je ich do tzv. re-use centra, prípadne aj vyhodené veci, ktorých sa majiteľ zbavuje skončia zo skládok v centre. Elektrospotrebiče je možné opraviť a ďalej ponúknuť na predaj. Myšlienka daruj druhý život veciam,ktoré by skončili ako odpad a pritom stále odpadom z pohľadu využitia naozaj nie sú.
Takéto centrum sme našli aj v Rokycanoch, malé mestečko cca hodinu od Prahy.
Nenápadne som sa išla pozrieť dnu, mysliac si, že ide o bežný bazár, second hand, nič nenasvedčovalo zvonlku, že ide o takéto centrum. Aké bolo moje prekvapenie, keď som zistila, že tovar, ktorý ponúkali bol vyhodený odpad a nieto ho zrepassoval, vdýchol život a ponúkol druhú šancu ako veciam, tak aj kupujúcim. Od spotrebičov, nábytku, by ste tam našli všehochuť.
Ale záklaný dôležitý fakt bol, že nábytok aj spotrebiče boli zo skládok. Niekto ich vyhodil, lebo sa mu už nepáčili, alebo vymenil staré za nové. Prípadne oprava znamenala, že je čas radšej novú náhradu.
Takto repassované spotrebiče mali dokonca aj záruku, 6 mesiacov, nehovoriac o cene a dodatok, vytvárajú sa aj pracovné miesta pre ľudí, ktorí dokážu opraviť či už nábytok alebo spotrebiče elektrické, prípadne aj oblečenie. Vidieť tu krásnu kontinuitu.
Podporme túto myšlienku, vytvorme priestor pre takéto centrá!
DAJME VECIAM DRUHÚ ŠANCU!!
autor článku: Petra Cséfalvayová