TEXTILE house
Triediareň použitého textilu spoločnosti Textile house s kapacitou 20 tisíc ton ročne sa nachádza v logistickom centre pri Senci. Denne dokáže vytriediť aj 100 ton materiálu.
Okrem triediarne spoločnosť prevádzkuje viac ako 170 second-handov po celej Európe. 77% vytriedeného materiálu sa znovu použije, 20% sa zrecykluje a maximálne 5% končí na energetickom zhodnotení. V second handoch vlastnej značky končí až okolo približne 30-40% vytriedeného textilu, ktorý je možné znovu použiť. Materiál zo Slovenska tvorí 5 – 8% textilu.
Spoločnosť Textile house vznikla v roku 1996. Textil pre second handový trh pochádzal hlavne zo Západnej Európy a bol určený pre východnú a strednú Európu. O dva roky neskôr si otvorila prvú malú triediareň v Rusovciach. V minulosti materiál pochádzal najmä z Nemecka a Talianska.
V súčasnosti triediareň v Senci patrí medzi najväčšiu v strednej Európe s kapacitou približne 20 tisíc ton ročne vytriedeného materiálu. Zvážané je sem nielen oblečenie, obuv, textílie do domácnosti, a bižutéria, ale aj hračky, knihy či porcelán.
Textile house nie je zberová spoločnosť. Na Slovensku materiál odkupuje Ekocharita, Humana a ďalšie spoločnosti. Po celom svete má približne 100 spolupracujúcich dodávateľských spoločností, ktoré sa nachádzajú v 23 krajinách.
Spoločnosť dokáže späť na trh umiestniť až 77% vyzbieraného textilu. Na európskom trhu vo vlastných second handoch končí približne 30-40% materiálu. Zbytok je určený na trhy mimo EÚ, keďže EÚ o tento zbytok nemá záujem.
Vyzbieraný materiál sa delí na 8 kvalitatívnych tried. 1- 4 trieda je určená pre EÚ trh, 5-8 je určených pre ázijský, africký trh a strednú Ameriku.
Najkvalitnejší materiál pre znovu použitie pochádza z krajín s vyšším ekonomickými príjmami (Škandinávia, Švajčiarsko alebo Luxemburg).
Slovensko má z pohľadu Textile house dobrú kvalitu vytriedeného textilu, s dobrou informovanosťou spotrebiteľa. Ročne na Slovensku vyzbierame maximálne 5 tisíc ton textilu, čo tvorí tvorí 5-8% vyzbieraného textilu.
V triediarni pracuje približne 400 zamestnancov, prevažne žien, ktoré vyzbieraný textil triedia ručne. Oblečenie triedia v prvom kroku do 18 kategórií. Najkvalitnejšie kúsky smerujú do second hand obchodov ich vlastnej siete. Kategórie sa delia podľa sezónnosti, farebnosti, materiálu, vintage. Popularita Vintage oblečenia stále narastá. Ide o približne 1,5% z celkového objemu.
Triedenie prebieha hlavne na základe skúsenosti a kvalitného tréningu zamestnancov. Zamestnanci sú trénovaní na rozpoznanie kvality, značky, druhu,materiálu, štýlu. Rozpoznávanie prebieha najmäcez dotyk a vizuálne. Tréning trvá až 9 mesiacov. Na tieto pozície sú v súčasnosti vhodnejšie ženy 🙂
Vytrénovaný zamestnanec vie zvládnuť takto vytriediť až 1 300 kíl textilu denne, na kus oblečenia má presne 3 sekundy.
V ďalšom kroku sa oblečenie triedi podľa sezóny (zimná / letná).
Oblečenie, ktoré je kvalitné, ale zašpinené, s viditeľným,i ale odstrániteľnými škvrnami, putuje do sekcie práčovňa, kde sa v priemyselných práčkach operie a po vysušení balíkuje podľa kategórie. Maximálne sa denne dokáže oprať 800 kg oblečenia, topánok a kabeliek.
Existuje aj sekcia stratených topánok, kde odkladajú zamestnanci jednu topánku z páru a uskladňujú ju určitý čas, kým sa dohľadá jej pár.
Vytriedené kúsky balia do vriec, ktoré sú označené RFID tagom s informáciou, kto je zodpovedný za daný balík. Ide o akýsi passport každého balíka na jeho ceste až do bodu vybalenia.
Spoločnosť využíva aj optickú linku, avšak vidí v nej určitú limitáciu možností a presnosti. Technológia je schopná rozpoznať typ materiálu na základe infračerveného žiarenia. Momentálne je však človek stálepresnejší a menej chybový.
Pridajte sa k nám
Máte prevádzku, ktorá sa venuje spracovaniu odpadu?
Vyplňte formulár a pridajte sa na Miesta preč.