Mondi SCP
Spoločnosti MONDI SCP od roku 2021 recykluje aj odpadový papier. Kapacita recyklačnej linky predstavuje 220 tisíc ton. Spoločnosť vyrába papiere pre obalový priemysel, špeciálne papiere pre knižný priemysel ako ako kopírovací papier. Prevádzka je aj energetickým podnikom. Vyrába elektrinu a teplo pre verejnú sieť.
Od roku 2021 v Ružomberku, spoločnosti MONDI SCP pribudla nová recyklačná linka na spracovanie odpadového papiera. Spoločnosť vyrába napríklad nenatierané bezdrevné papiere určené pre ofsetovú a digitálnu tlač, ako aj papiere pre kancelárske využitie. Papiere sa vyrábajú v rôznych gramážach od 60 do 400g.
Proces výroby papiera je jeden z najzložitejších výrobných procesov vôbec.
Papier je možné vyrobiť z dvoch hlavných surovín:
- Drevo: Najbežnejšou surovinou na výrobu papiera je drevo, najmä ihličnaté stromy ako borovica a smrek. Tieto stromy sú využívané až po dosiahnutí zrelosti. 70% primárnych surovín pochádza z certifikovaných zdrojov a zbytok kontrolovaných zdrojov, približne 70% zo Slovenska.
V prípade dreviny, sa získané drevo zbavuje kôry a nareže na štiepky. Vzniknutý odpad zo spracovania sa energeticky zhodnocuje na výrobu tepla pre papierenské stroje.
- Recyklovaný papier: Okrem dreva sa na výrobu papiera môže používať aj recyklovaný papier. Získava sa zberom a spracovaním použitého papiera, čím sa znižuje potreba vyrúbať nové stromy. Odpadový sortiment je tvorený hlavne zmiešaným zberovým papierom, odpadom z obchodných reťazcov, priemyselným odpadom a odrezkami z výroby, napríklad krabíc.
- Odpadový papier pochádza najmä z komunálnej sféry, približne 98%, zo Slovenska je to takmer 90%.
Základným procesom výroby papiera je rozvlákňovanie.
Rozvlákňovanie si môžeme predstaviť ako tzv. varenie. Tento proces trvá približne 3 hodiny a prebieha v kotloch, kde sa drevo varí v chemických roztokoch, ako je hydroxid sodný (NaOH) alebo sulfid sodný (Na2S). Cieľom je rozštiepiť drevenú hmotu na jednotlivé celulózové vlákna. Chemikálie rozpúšťajú lignín, čo je spojovacia látka držiaca vlákna pohromade.
Vzniknutá zmes lignínu a chemikálií sa následne separuje. Chemikálie sa regenerujú a opätovne používajú, čím sa znižuje dopad na životné prostredie. Lignín sa spaľuje a uvoľnená energia sa využíva na výrobu pary pre papierenské stroje.
Recyklovaný papier sa rozvlákňuje vo vode a chemických látkach, aby sa odstránili nečistoty a tlačový atrament. Rozpúšťadlá, ako je hydroxid sodný (NaOH) alebo etylalkohol (C2H5OH), sa používajú na odstránenie tlačového atramentu, lepidiel a iných nečistôt z recyklovaného papiera.
Spoločnosť MONDI využíva na bielenie vlákien niekoľko stupňovú technológiu založenú na využití ozónu, alkalickej extrakcii a peroxidu vodíka. Ďalším činidlom je menej agresívna zložka tzv. chlórdioxid, ktorý je udržateľnejšou voľbou voči bežne využívanému chlóru. Bielenie sa využíva aj v prípade recyklovaného papiera na odstránenie zvyškov tlačového atramentu.
Pri samotnej tvorbe papierových výrobkov/papiera sa vzniknuté celulózové vlákna z dreva alebo recyklovaného papiera zmiešajú s vodou a vytvoria kašu. Táto kaša sa naleje na sito, kde sa voda odvádza a vlákna sa rozložia do tenkej vrstvy. Vrstva vlákien sa pretláča medzi valcami, ktoré ich stláčajú a odstraňujú prebytočnú vodu. Potom sa papier suší teplom alebo lisovaním medzi horúcimi platňami.
Posledné úpravy
- Papier sa prechádza medzi valcami, aby sa dosiahol hladký a lesklý povrch.
- V závislosti od požadovaných vlastností papiera sa môže lepiť alebo bieliť. Lepenie zlepšuje pevnosť a odolnosť papiera, zatiaľ čo bielenie ho robí belším a jasnejším.
Pridajte sa k nám
Máte prevádzku, ktorá sa venuje spracovaniu odpadu?
Vyplňte formulár a pridajte sa na Miesta preč.