Miesta preč

Projekt „Miesta preč“ mapuje miesta na Slovensku, kde odpad končí alebo dostáva druhú šancu.

Na Slovensku sa každoročne vyprodukuje viac ako 12 milióny ton odpadu a z toho je 2,3 milióna ton komunálneho odpadu.

Za tvorbu odpadu neprijímame zodpovednosť, náš vzťah s odpadom končí, keď ho vyhodíme do smetného koša. Odpad nám z prahu nášho domova zberová spoločnosť odvezie na miesto, ktoré už bežne nevidíme. Odpad, ktorý doma vyhodíme v našom ponímaní odíde niekam „preč“. Odpad však nezmizne niekam „preč“. Zberová spoločnosť ho pravdepodobne odvezie na skládku alebo na miesto, kde sa spracováva.

Viac ako polovica z neho končí na skládkach. Míňame prírodné zdroje, v mnohých prípadoch neobnoviteľné, aby sme vytvárali nové produkty, ich spotreba exponenciálne rastie a stále väčšina z nich skončí na skládke odpadov, kde sa bude rozkladať niekoľko stoviek až tisíc rokov. Odpady, ktoré neskončia na skládkach dostávajú novú šancu: končia ako palivo v cementárni, spaľovni alebo putujú na recykláciu do recyklačných závodov na Slovensku a v zahraničí.

Skládky, spaľovne, zberné dvory, recyklačné linky či čistiarne odpadových vôd v každodennom živote nevidíme, ale oni existujú. Ako však vyzerajú, sú naozaj tieto miesta neviditeľné a naozaj je jedno, kde náš odpad končí?

Rozhodli sme sa vám tieto miesta priblížiť pomocou projektu Miesta preč, ktorý hovorí o živote odpadu za kontajnerom, poukazuje na potrebu vnímať odpad, ako súčasť života a upozorňuje na jeho dopad.

Súčasťou projektu miesta preč je aj Cirkulárna mapa Bratislavy.

Viac o projekte sa dozviete na samostatnej stránke tohto projektu: https://www.miestaprec.sk

Cieľom je, aby si ako odborná, tak aj laická verejnosť zodpovedala otázku, či TO MÁ ZMYSEL? ÁNO VŽDY TO ZMYSEL MÁ!

Projekt realizuje Inštitút cirkulárnej ekonomiky, o.z.

Projekt vznikol vďaka podpore Nadačného fondu TESCO.

Nadacny-fond-Tesco-INCIEN