Kompostovanie je hmatateľným príkladom princípu closed loop pre každého z nás

Súčasťou obehového hospodárstva je odpadové hospodárstvo. A malou časťou odpadového hospodárstva sú biologicky rozložiteľné odpady. Ale sú dokonale viditeľným a hmatateľným príkladom systému closed loop pre každého z nás.

Kompostovanie je prírodný proces, pri ktorom mikroorganizmy a pôdne organizmy rozkladajú organické odpady pôsobením na organicko-minerálne hnojivo (kompost). Na to, aby proces kompostovania prebehol úspešne, je potrebné vytvoriť optimálne podmienky pre činnosť a rozvoj mikroorganizmov a pôdnych organizmov, ktoré sa na kompostovaní podieľajú.

40% (a v lete dokonca 70%) komunálnych odpadov (tie, ktoré vyprodukujeme my, občania) tvoria biologicky rozložiteľné odpady. To sú odpady z kuchyne (šupky zo zeleniny, ovocia, škrupiny z vajíčok) alebo údržby vašej záhradky (orezy stromov, odkvitnuté kvety, neúspešné pokusy o vypestovanie nejakej plodiny). Tieto odpady sa dokážu v krátkom čase rozložiť a tak z nich vznikne kompost. Kompost je fantastické hnojivo, ktoré je úplne prírodné a môžete ho použiť na hnojenie vašej záhradky, kvetináčov, trávnika. Existuje však niekoľko pravidiel, ktoré musíte pri kompostovaní dodržať.

Dôležité je vybrať si miesto, kam kompostér umiestnite (najlepšie roh záhrady alebo balkóna). Niekde, kde vám nebude zavadzať a zároveň budete mať k nemu dobrý prístup zakaždým, keď potrebujete niečo do neho vyhodiť (napríklad pri príprave jedla, čo môže byť aj každý deň).

Dôležité je vybrať si správnu veľkosť. Existuje niekoľko veľkostí, tak ak máte malú záhradku, kúpte si menší kompostér, a ak väčšiu, tak kompostér samozrejme väčší.

Ak máte iba balkón, môžete si založiť malé kompostovisko v kýbliku, kam budete vyhadzovať šupky, lístie z rastliniek a byliniek. Alebo si môžete kúpiť hotový vermikompostér aj s dážďovkami. Ten vám nezaberie veľa miesta a rýchlo vám všetok odpad spracuje. Ten však musíte skladovať v interiéri, lebo dážďovky dokážu žiť a spracovávať odpad iba pri pre nich optimálnych podmienkach a to je 20°C.

Kompostér si môžete vyrobiť aj sami zo starých dosiek alebo paliet. To je najlacnejšie riešenie. Tí, čo v DYI nie sú úplne najlepší, alebo jednoducho na to nemajú čas, si môžu vybrať medzi množstvom kompostérov, ktoré sú dnes v ponuke na trhu. Ale pozor na lacné plastové výrobky (okolo 20 EUR)! Pri takýchto výrobkoch veľmi často ide o nekvalitný plast, ktorý sa vám po jednej, dvoch sezónach úplne rozpadne alebo sa zlomia nekvalitné dvierka na vyberanie kompostu. Kompostér tak budete musieť vyhodiť a kúpiť si nový. A to predsa nechceme. Takže sa oplatí zainvestovať trošku viac a kompostér vám vydrží aj niekoľko rokov.

Ak by ste chceli to najlepšie na trhu, tak na špičke v kvalite sú kompostéry z recyklovaných plastov, ktoré sú veľmi jednoduché na manipuláciu, dokážete si akýkoľvek náhradný diel dokúpiť, alebo ak zistíte, že by ste potrebovali väčší kompostér, tak si jednoducho dokúpite časti, ktoré vám ho zväčšia.
Keď už máte kompostér, tak do neho môžete dávať všetky zvyšky zeleniny, ovocia, rastlín, škrupiny z vajíčok, obaly z vajíčok, rolky z toaletného papiera. Do takýchto kompostérov nepatria zvyšky z vareného jedla z kuchyne. Tie obsahujú množstvo mikroorganizmov, ktoré sa pri takomto kompostovaní nezničia.

Vášmu kompostu určite prospejú orezy zo stromov, lístie, piliny… tým sa zlepší pomer uhlíka a dusíka a váš kompost bude pre rastliny to najlepšie hnojivo.

Do kompostu určite nepatria chemicky ošetrené potraviny (šupky z citrusov, banánov, avokáda a iné exotické potraviny).

Pred nami je čas v roku, kedy sa toho veľa urodí, spracuje a vznikne nám z toho veľa užitočného materiálu práve na kompost.

A prečo je teda kompostovanie dokonalým príkladom systému closed loop? Lebo všetko, čo sme zobrali z prírody  a použili na prípravu jedla, zase vrátime späť do prírody v podobe hnojiva, ktoré nám umožní, aby sme pestovali ovocie, zeleninu, bylinky. A tak dookola, lebo o tom je closed loop – je to uzavretý cyklus, z ktorého spoločnosť benefituje v každom jej období.